poniedziałek, 21 października 2013

Codziennie żarówą po oczach

Jeżeli jesteś programistą lub po prostu często i długo siedzisz pracując przed komputerem, to na pewno nie raz zdarzyło Ci się po dłuższej sesji z monitorem mieć zmęczone, załzawione czy piekące oczy. Nie trzeba być lekarzem, żeby wywnioskować, że takie objawy nie oznaczają najlepszego samopoczucia gałek ocznych, ale wręcz przeciwnie. Aby temu zaradzić, możemy zainwestować w dobrej jakości monitor z odpowiednią matrycą, czy okulary z filtrem. Jest jednak kilka sposobów aby poprawić sobie komfort pracy nie wydając przy tym pieniędzy.1. Ergonomia pracy

Nasze oczy obracają się dzięki mięśniom, a te jak wszystkie inne męczą się gdy są nieustannie napięte. Dlatego ważne jest aby monitor na który patrzymy nie stał ani zbyt wysoko ani zbyt nisko. Mięśnie oczu będą się najmniej męczyć jeżeli ustawimy go nie centralnie na wprost twarzy, ale delikatnie poniżej poziomu naszego wzroku.
Kolejnym ważnym elementem jest odległość matrycy monitora od powierzchni oka. Nie powinniśmy siedzieć z twarzą w monitorze, ani też nie tak daleko aby z trudem czytać wyświetlane znaczki. Optymalna odległość to ok. 50cm.

ergonomia pracy przy komputerze
Obrazek pobrany z: http://www.i-slownik.pl/3907,ergonomia-pracy-przy-komputerze-i-przygotowanie-stanowiska-pracy/

2. Schemat kolorów

Czyli coś na co zazwyczaj zupełnie nie zwracamy uwagi szukając sprawcę bólu oczu. Kolory, ich nasycenie i jasność odgrywają jednak niebagatelną rolę w tej kwestii. Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje, należy przyjrzeć się działaniu monitorów LCD (pewnie właśnie na taki teraz patrzysz).

Kolory wyświetlane są za pomocą pixeli, z których każdy składa się z 3 sub-pixeli: czerwonego, zielonego i niebieskiego (RedGreenBlue). Mieszając te 3 kanały, tj. zmieniając intensywność/wartość każdego z nich można uzyskać niemal każdy kolor. I tak kolor biały uzyskujemy ustawiając maksymalne wartości na każdym kanale, odcienie szarości uzyskujemy ustawiając taką samą wartość na każdym z nich, a czerń zerując wszystkie. Czy to oznacza, że po wyzerowaniu kanałów nasz monitor świeci na czarno? Oczywiście nie. Zmniejszanie wartości na danym sub-pikselu powoduje jego wygaszanie, a więc kolor czarny oznacza, że w danym miejscu piksele są wygaszone (Dlatego drukarki nie pracują w modelu RGB, bo nie mogłyby drukować na czarno. Używają modelu CMYK).


Z powyższego wynika, że najlepiej dla naszych oczu byłoby, aby tam gdzie się da ustawiać ciemne schematy kolorów. Wówczas mniej pikseli świeci nam w oczy, a więcej jest wygaszonych. Tak więc jeżeli dotąd spędzałeś/aś godziny programując, pisząc jaskrawy kod na białym tle, proponuję ustawić tło na ciemne, kolorowanie składni ustawić w palecie stonowanych kolorów.
Jeżeli nie jesteś programistą, po prostu w programach których najczęściej używasz, ustaw (jeżeli to możliwe) ciemny motyw.
Po takiej zmianie, prawdopodobnie będziemy musieli się chwilę przyzwyczaić do nowej szaty interfejsu, ale pracuje się znacznie przyjemniej. Jeżeli jednak lubisz pracować z jasnym tłem, lepiej ustawić je chociaż na lekko szare czy kremowe.

Dobrą techniką personalizacji schematu kolorów w IDE jest ta opisana na stronie http://ethanschoonover.com/solarized
Opiera się ona na kilku prostych zasadach. Mianowicie, walor (jasność) kolorów składni ustawiamy na średni. Dodatkowo dla zdrowia oczu zmniejszamy nieco ich nasycenie. Tak ustawione kolory będą doskonale widoczne zarówno na ciemnym jak i jasnym tle (nie koniecznie czarnym - białym), ponieważ same nie są ani jasne ani ciemne, tylko stonowane.

3. Otoczenie

Jeżeli lubisz korzystać z komputera późnym wieczorem, czy w nocy przy zgaszonym świetle, wówczas działasz na swój wzrok w podobny sposób jakbyś przez parę godzin gapił się w żarówkę. No dobra, delikatnie przesadzam, ale nie wpływa to korzystnie na układ wzrokowy. Można trochę poprawić swoją sytuację włączając dodatkowe źródło światła - np. słabą lampkę. Dodatkowo można przyciemnić ekran - w nocy pewnie itak będzie wszystko doskonale widać przy maksymalnym przyciemnieniu.


Nie mówię, że stosując wymienione wyżej zasady unikniesz wszelkich problemów ze wzrokiem. Niemniej jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój komfort pracy ulegnie znacznej poprawie.

PS. Tak, dlatego mój blog ma taką kolorystykę :)

2 komentarze:

  1. Też sporo siedzę na kompie i też czasami zdarza mi się, że mnie oczy bolą. Ja zauważyłem, że siedze często bez światła ale widzę, że trzeba to zmienić ;-) dodatkowo polecam zwykle krople do oczu ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. program f.lux wydaje sie dla mnie byc ok, zeby mniej meczyc oczy

    OdpowiedzUsuń